Český zahrádkářský svaz
Základní organizace Háj ve Slezsku


Dnes je 

Repelentní a dekorační materiály a přípravkyPsi a kočky patří k tradičním domácím mazlíčkům. Svým častým znečišťováním na nežádoucích místech zahrady mohou způsobit nemalé škody. Také nepříjemný dlouhotrvající pach ze znečištěných předmětů nám může velmi znepříjemnit pobyt na zahradě. Psi nebo kočky si své potřeby většinou řeší na okrasných, zeleninových záhonech nebo na různých technických plochách či předmětech jako např. prostory kolem popelnic, chodníky, vstupy do budov, truhlíky, zdi, vrata, sloupy pergol či teras, místa kolem dětských hřišť, pískovišť a další.

Obraz1.jpg, 81kB

Abychom ochránili tyto některé plochy před jejich znečištěním, je vhodné použít přírodní repelentní přípravky, které jsou určeny na odpuzení koček nebo psů z těchto míst. Jedná se o přípravky Stop-Pes, který obsahuje přírodní složky - silice se speciálním aromatem, které se vlivem tepla vypařují a kočkám či psům takto nevoní. Ošetřeným plochám tímto repelentem se kočky a psi vyhýbají.

Obraz2.jpg, 16kB

Do záhonů a truhlíků je vhodné aplikovat pouhým rozsypáním granulovaný přípravek Stop-Pes granulát. Pokud chceme ochránit technické předměty (okapy, popelnice, apod.), použijeme rozprašovat Stop-Pes spray, kterým tato předměty důkladně postříkáme. Účinnost repelentů je u granulátu 2 měsíce a u spreje jeden měsíc. Abychom zajistili dlouhodobou ochranu, je vhodné aplikace opakovat. Tyto repelenty můžeme používat cca od března do října (ne v zimě), kdy vlivem mrazu se přírodní silice neuvolňují (nevypařují), a tím nedochází k repelentnímu účinku. Repelenty Stop-Pes jsou zcela přírodní, neškodné pro lidi, zvířata a rostliny.

Obraz3.jpg, 16kB  Obraz4.jpg, 16kB

Další možností pro osázené truhlíky s letničkami jsou Pokon Kakaové mušle. Jedná se o zcela přírodní půdní pokrývku, která svým vzhledem působí velmi přirozeně a pěkně. Půdní pokrývka z kakaových mušlí nám chrání rostliny před nechtěným vypařováním vody ze substrátu či půdy. Kakaové mušle podporují snadnější příjem živin u rostlin ze zeminy a omezují výskyt plevelů.

Obraz5.jpg, 16kB

Velkou výhodou Pokon Kakaových mušlí je také i jejich účinek. Jak je obecně známo, kakaový prášek kočky nemají rády, a proto, pokud nasypeme do truhlíku kakaové mušle, tak kočky se jim budou přirozeně vyhýbat a již se nemusíme obávat, že si z našeho kvetoucího truhlíku vytvoří svůj pelíšek. Navíc se svojí strukturou, velikostí a lehkostí výrazně omezují vstup a požer rostlin slimáky.

Obraz6.jpg, 16kB

Převzato:
http://www.zahradavkapse.cz/reportaze/tv-receptar-prima-napadu-15.5.2011-rubrika-rady-nejen-do-zahrady.html
(citováno dne 15.5.2011)

webmaster: © Radim Štefan                          poslední změna: 9. 4. 2022